Nu rustar vi för Valkonferens!

Lördagen den 13 november samlas 149 ombud från länets samtliga arbetarekommuner för att fastställa Socialdemokraterna i Norrbottens listor till riksdags- och regionfullmäktigevalen nästa år. Ombuden har också att ta ställning till Distriktsstyrelsens förslag till valstrategi.

Valkonferensen genomförs på Saga-biografen i Boden lördagen den 13 november.
Förutom ombuden finns också distriktsstyrelsen, revisorerna och valberedningen på plats.
Förhandlingarna leds av K G Holmqvist och Madelene Hansson.
Valberedningens förslag till riksdags- respektive regionfullmäktigelistorna ser ut som följer:

Riksdagslistan
(Ålder på valdagen)

  1. Fredrik Lundh Sammeli, Luleå, 45 år
  2. Ida Karkiainen, Haparanda, 34 år
  3. Linus Sköld, Älvsbyn, 39 år
  4. Zara Leghissa, Boden, 51 år
  5. Johannes Sundelin, Gällivare, 34 år
  6. Louise Mörk, Piteå, 29 år
  7. Krister Johansson, Luleå, 48 år
  8. Viktoria Wikström, Kalix, 38 år
  9. Sven Holmqvist, Jokkmokk, 61 år
  10. Kristina Taimi, Arvidsjaur, 51 år
  11. Waldemar Tapojärvi, Kiruna, 24 år
  12. Ulrica Hammarström, Pajala, 47 år
  13. Håkan Jansson, Boden, 57 år
  14. Helene Geelnard, Luleå, 42 år
  15. Erik Söderlund, Kalix, 72 år
  16. Susanna Karlsson, Överkalix, 56 år
  17. Robert Savela, Piteå, 50 år
  18. Emmeli Nybom, Luleå, 31 år
  19. Hans Nilsson Tervahauta, Övertorneå, 68 år
  20. Helena Öhlund, Älvsbyn, 61 år

Övriga nominerade (i bokstavsordning på förnamn): Carola Eichwurzel Wilhelm (Piteå), Caroline S Larsson (Överkalix), Farida Jamshidi (Luleå), Fredrik Bruhn (Luleå), Frida Blom (Piteå), Göran Risnert (Luleå), Kristina Lindqvist (Luleå), Marianne Salometsä (Övertorneå), Mats Rantapää (Gällivare), Monika Enström (Boden), Nina Bladh (Piteå), Patrick Lövgren (Överkalix), Per Eriksson (Haparanda) och Rikard Granström (Älvsbyn).

Regionfullmäktigelistan
(Ålder på valdagen)

  1. Anders Öberg, Luleå, 58 år
  2. Camilla Friberg, Luleå, 45 år
  3. Johannes Sundelin, Gällivare, 34 år
  4. Emilia Töyrä, Kiruna, 37 år
  5. Sven-Gösta Pettersson, Piteå, 59 år
  6. Anna-Carin Aaro, Boden, 57 år
  7. Bengt Westman, Haparanda, 73 år
  8. Helena Öhlund, Älvsbyn, 61 år
  9. Lennart Åström, Boden, 69 år
  10. Kristina Taimi, Arvidsjaur, 51 år
  11. Sven Holmqvist, Jokkmokk, 61 år
  12. Elisabeth Lindberg, Piteå, 58 år
  13. Erik Söderlund, Kalix, 72 år
  14. Susanna Karlsson, Överkalix, 56 år
  15. Anders Lehtipalo-Nilsson, Pajala, 56 år
  16. Ia Uvberg, Luleå, 67 år
  17. Bengt Aili, Övertorneå, 68 år
  18. Erika Frank, Luleå, 21 år
  19. Görgen Åberg, Arjeplog, 49 år
  20. Maud Lundbäck, Kalix, 73 år
  21. Mats Niemi, Kiruna, 60 år
  22. Anita Gustavsson, Piteå, 63 år
  23. Stefan Hortlund, Älvsbyn, 64 år
  24. Eva Nyström, Gällivare, 70 år
  25. Lennart Thörnlund, Luleå, 71 år
  26. Eivor Olofsson, Haparanda, 75 år
  27. Fredrik Öberg, Luleå, 31 år
  28. Therese Olofsson, Kiruna, 43 år
  29. Peter Eriksson, Piteå, 64 år
  30. Bente Moen Åkerholm, Övertorneå, 53 år
  31. Daniel Persson, Boden, 45 år
  32. Birgitta Siljelöf, Jokkmokk, 57 år
  33. Rami Besaiso, Gällivare, 36 år
  34. Carina Strömbäck, Kalix, 57 år
  35. Jani Suhonen, Haparanda, 49 år
  36. Eivy Blomdahl, Boden, 75 år
  37. Thor Viklund, Älvsbyn, 68 år
  38. Veronika Burman, Arjeplog, 52 år
  39. Dan Innala, Luleå, 56 år
  40. Veronica Pedersen, Piteå, 43 år
  41. Kristoffer Westerberg, Arvidsjaur, 41 år
  42. Anette Wernersson, Kalix, 60 år
  43. Bengt-Erik Rolfs, Överkalix, 71 år
  44. Emmi-Lie Spegel, Luleå, 32 år
  45. Jonas Vikström, Piteå, 46 år
  46. Kristina Karlsson, Älvsbyn, 65 år
  47. Lennart Synnergren, Boden, 63 år
  48. Ann Kristin Nilsson, Kiruna, 70 år
  49. Peter Sköld, Luleå, 67 år
  50. Linn Sjölin, Piteå, 39 år
  51. Mats Abrahamsson, Arjeplog, 69 år
  52. Birgitta Gidblom, Gällivare, 75 år
  53. Per Eriksson, Haparanda, 44 år
  54. Lina Kröger, Luleå, 24 år
  55. Stefan Kostenniemi, Gällivare, 36 år
  56. Maivor Johansson, Kiruna, 72 år
  57. Robert Savela, Piteå, 50 år
  58. Lotten Olofsson Lundegren, Kalix, 76 år
  59. Jim Öman, Boden, 65 år
  60. Laura Brännström, Haparanda, 31 år
  61. Patrik Lövgren, Överkalix, 40 år
  62. Annelie Ahlbäck, Luleå, 67 år
  63. Mats Sidmalm, Kiruna, 58 år
  64. Eila Eriksson, Haparanda, 66 år
  65. Göran Risnert, Luleå, 49 år
  66. Kristina Enquist, Piteå, 62 år
  67. Rolf Häggkvist, Gällivare, 71 år
  68. Cecilia Goldkuhl, Älvsbyn, 51 år
  69. Mikael Karlberg, Luleå, 57 år
  70. Marianne Salometsä, Övertorneå, 34 år
  71. Roger Brandell, Luleå, 55 år
  72. Ann-Christine Larsson, Luleå, 66 år

Övriga nominerade (i bokstavsordning på förnamn): Adam Dahlberg (Kalix, avsagt sig), Eric Eriksson (Luleå), Eva Hedesand Lundqvist (Luleå), Gun Jonsson (Piteå), Hanna Johnselius (Kalix, avsagt sig), Katarina Palm (Boden), Kristina Lindqvist (Luleå), Mats Rantapää (Gällivare), Mikael Larsson (Luleå) och Yvonne Bergqvist (Luleå).

Samtliga handlingar hittar du här

 

facebook Twitter Email