Valkonferensen fastställde laget till riksdag och region

Under lördagen genomfördes Socialdemokraterna i Norrbottens valkonferens. Där beslutades bland annat om valstrategi och listorna till riksdag och region 2022. 

-Jag är mycket glad att vi har fastställt listorna med många kompetenta och kloka kandidater som har både bredd och spets. Det är ett starkt lag vi formerar till både riksdag och region, som står redo att gå ut och jobba hårt för att Socialdemokraterna ska ska vinna val 2022, säger Fredrik Lundh Sammeli distriktsordförande för Socialdemokraterna i Norrbotten.

Listorna ser ut enligt följande:

Riksdagslista

  1. Fredrik Lundh Sammeli, Luleå, 45 år
  2. Ida Karkiainen, Haparanda, 34 år
  3. Linus Sköld, Älvsbyn, 39 år
  4. Zara Leghissa, Boden, 51 år
  5. Waldemar Tapojärvi, Kiruna, 24 år
  6. Louise Mörk, Piteå, 29 år
  7. Krister Johansson, Luleå, 48 år
  8. Viktoria Wikström, Kalix, 38 år
  9. Sven Holmqvist, Jokkmokk, 61 år
  10. Kristina Taimi, Arvidsjaur, 51 år
  11. Håkan Jansson, Boden, 57 år
  12. Ulrica Hammarström, Pajala, 47 år
  13. Erik Söderlund, Kalix, 72 år
  14. Helene Geelnard, Luleå, 42 år
  15. Robert Savela, Piteå, 50 år
  16. Susanna Karlsson, Överkalix, 56 år
  17. Hans Nilsson Tervahauta, Övertorneå, 68 år
  18. Emmeli Nybom, Luleå, 31 år
  19. Per Eriksson, Haparanda, 44 år
  20. Helena Öhlund, Älvsbyn, 61 år

Övriga nominerade: Carola Eichwurzel Wilhelm (Piteå), Caroline S Larsson (Överkalix), Farida Jamshidi (Luleå), Fredrik Bruhn (Luleå), Frida Blom (Piteå), Göran Risnert (Luleå), Kristina Lindqvist (Luleå), Marianne Salometsä (Övertorneå), Mats Rantapää (Gällivare), Monika Enström (Boden), Nina Bladh (Piteå), Patrick Lövgren (Överkalix), och Rikard Granström (Älvsbyn).

 

Regionfullmäktigelista

  1. Anders Öberg, Luleå, 58 år
  2. Camilla Friberg, Luleå, 45 år
  3. Johannes Sundelin, Gällivare, 34 år
  4. Emilia Töyrä, Kiruna, 37 år
  5. Sven-Gösta Pettersson, Piteå, 59 år
  6. Anna-Carin Aaro, Boden, 57 år
  7. Bengt Westman, Haparanda, 73 år
  8. Helena Öhlund, Älvsbyn, 61 år
  9. Lennart Åström, Boden, 69 år
  10. Kristina Taimi, Arvidsjaur, 51 år
  11. Sven Holmqvist, Jokkmokk, 61 år
  12. Elisabeth Lindberg, Piteå, 58 år
  13. Erik Söderlund, Kalix, 72 år
  14. Susanna Karlsson, Överkalix, 56 år
  15. Anders Lehtipalo-Nilsson, Pajala, 56 år
  16. Ia Uvberg, Luleå, 67 år
  17. Bengt Aili, Övertorneå, 68 år
  18. Erika Frank, Luleå, 21 år
  19. Görgen Åberg, Arjeplog, 49 år
  20. Maud Lundbäck, Kalix, 73 år
  21. Mats Niemi, Kiruna, 60 år
  22. Anita Gustavsson, Piteå, 63 år
  23. Stefan Hortlund, Älvsbyn, 64 år
  24. Eva Nyström, Gällivare, 70 år
  25. Lennart Thörnlund, Luleå, 71 år
  26. Eivor Olofsson, Haparanda, 75 år
  27. Fredrik Öberg, Luleå, 31 år
  28. Therese Olofsson, Kiruna, 43 år
  29. Peter Eriksson, Piteå, 64 år
  30. Marianne Salometsä, Övertorneå, 34 år
  31. Daniel Persson, Boden, 45 år
  32. Birgitta Siljelöf, Jokkmokk, 57 år
  33. Rami Besaiso, Gällivare, 36 år
  34. Carina Strömbäck, Kalix, 57 år
  35. Jani Suhonen, Haparanda, 49 år
  36. Eivy Blomdahl, Boden, 75 år
  37. Thor Viklund, Älvsbyn, 68 år
  38. Veronika Burman, Arjeplog, 52 år
  39. Dan Innala, Luleå, 56 år
  40. Veronica Pedersen, Piteå, 43 år
  41. Kristoffer Westerberg, Arvidsjaur, 41 år
  42. Anette Wernersson, Kalix, 60 år
  43. Bengt-Erik Rolfs, Överkalix, 71 år
  44. Emmi-Lie Spegel, Luleå, 32 år
  45. Jonas Vikström, Piteå, 46 år
  46. Kristina Karlsson, Älvsbyn, 65 år
  47. Lennart Synnergren, Boden, 63 år
  48. Ann Kristin Nilsson, Kiruna, 70 år
  49. Peter Sköld, Luleå, 67 år
  50. Linn Sjölin, Piteå, 39 år
  51. Mats Abrahamsson, Arjeplog, 69 år
  52. Birgitta Gidblom, Gällivare, 75 år
  53. Per Eriksson, Haparanda, 44 år
  54. Lina Kröger, Luleå, 24 år
  55. Stefan Kostenniemi, Gällivare, 36 år
  56. Maivor Johansson, Kiruna, 72 år
  57. Robert Savela, Piteå, 50 år
  58. Lotten Olofsson Lundegren, Kalix, 76 år
  59. Jim Öman, Boden, 65 år
  60. Laura Brännström, Haparanda, 31 år
  61. Patrik Lövgren, Överkalix, 40 år
  62. Annelie Ahlbäck, Luleå, 67 år
  63. Mats Sidmalm, Kiruna, 58 år
  64. Eila Eriksson, Haparanda, 66 år
  65. Göran Risnert, Luleå, 49 år
  66. Kristina Enquist, Piteå, 62 år
  67. Rolf Häggkvist, Gällivare, 71 år
  68. Cecilia Goldkuhl, Älvsbyn, 51 år
  69. Mikael Karlberg, Luleå, 57 år
  70. Bente Moen Åkerholm, Övertorneå, 53 år
  71. Roger Brandell, Luleå, 55 år
  72. Ann-Christine Larsson, Luleå, 66 år

 

Övriga nominerade: Adam Dahlberg (Kalix, avsagt sig), Eric Eriksson (Luleå), Eva Hedesand Lundqvist (Luleå), Gun Jonsson (Piteå), Hanna Johnselius (Kalix, avsagt sig), Katarina Palm (Boden), Kristina Lindqvist (Luleå), Mats Rantapää (Gällivare), Mikael Larsson (Luleå) och Yvonne Bergqvist (Luleå).

facebook Twitter Email