
Socialdemokraterna föreslår en lättakut till Luleå
– Sedan en tid tillbaks finns det en lättakut på Piteå hälsocentral som erbjuder drop-in möjlighet under dagen och som behandlar akuta sjukdomar och symptom. Vi ser att det har fallit väl ut och nu vill vi ta nästa steg och öppna en lättakut också i Luleå, säger Elisabeth Lindberg, ordförande i regionfullmäktige.
-Jag tycker att det här är ett mycket bra förslag, vården behöver komma ännu närmare medborgarna. I och med den ökade digitaliseringen har vården flyttat hem till ditt vardagsrum där du själv kan sköta vissa delar av din kontakt med vården men när du faktiskt behöver träffa någon, då ska det vara enkelt, säger Anders Öberg, regionråd.
– I Sveriges ska du få rätt vård i rätt tid och på rätt plats, oavsett vem du är eller var du bor. Vi behöver stärka hälsocentralerna med bättre öppettider och fler anställda. Satsningar på en nära vård som finns där när du behöver den är en viktig del av helheten, avslutar Anders Öberg.
För mer information:
Anders Öberg, regionråd
070-609 35 63
Elisabeth Lindberg, regionfullmäktiges ordförande
070-222 61 76