Här är de som vill representera Norrbotten på partikongressen!

Med start den 3 juni kan du som är medlem i Socialdemokraterna i Norrbotten rösta på dem du tycker ska företräda Norrbotten på partikongressen i november. Valet genomförs digitalt och för att få delta ska du ha betalt din medlemsavgift senast den 21 maj.

Socialdemokraternas 41:a kongress i ordningen genomförs i november, förhoppningsvis på plats i Göteborg.
Det är du som är medlem i någon av Norrbottens  14 socialdemokratiska arbetarekommuner som avgör vilka våra ombud på partikongressen blir.
Norrbotten har 16 ombud – och det finns 42 kandidater fördelade på länets fem valkretsar att välja mellan.
Ombudsvalet genomförs  digitalt mellan den 3 och 27 juni och är du röstberättigad kommer du att få ett brev om hur det går till i din brevlåda.

Har du frågor och funderingar kring ombudsvalet ska du i första hand vända dig till din arbetarekommun.
Du kan också vända dig till oss på partidistriktets expedition.

I Norrbotten finns fem valkretsar och kandidaterna från respektive valkrets är (antalet ombud står inom parentes):

Luleå (4 ombud):
Fredrik Bruhn
Emma Engelmark
Camilla Friberg
Helene Geelnard
Krister Johansson
Kristina Lindqvist
Emmeli Nybom
Carina Sammeli
Anders Öberg

Malmfälten och Boden (4 ombud):
Hans Grönberg, Boden
Maria Hiljanen, Kiruna
Håkan Jansson, Boden
Birgitta Larsson, Gällivare
Mats Niemi, Kiruna
Claes Nordmark, Boden,
Leif Nordström, Boden
Emil Norén, Boden
Therese Olofsson, Kiruna
Mats Taaveniku, Kiruna
Waldemar Tapojärvi, Kiruna
Béatrice Öman, Boden

Piteå älvdal – Arjeplog, Arvidsjaur, Jokkmokk (2 ombud)
Britta Flinkfeldt, Arjeplog
Lirigzon Karaqica, Jokkmokk
Anna Lundberg, Älvsbyn
Kristina Taimi, Arvidsjaur
Isak Utsi, Arjeplog

Piteå (2 ombud)
Stefan Askenryd
Erika Frank
Jonas Lindberg
Patric Lundström
Louise Mörk
Samuel Pettersson
Jonas Vikström

Östra Norrbotten – Kalix, Pajala, Överkalix, Övertorneå (4 ombud)
Susanne Andersson, Kalix
Per Eriksson, Haparanda
Marléne Haara, Haparanda
Ulrica Hammarström, Pajala
Anne Jakobsson, Överkalix
Anders Lehtipalo Nilsson, Pajala
Tommy Nilsson, Kalix
Hans Tervahauta, Övertorneå
Nina Waara, Haparanda

 

 

 

 

 

 

 

[

 

 

facebook Twitter Email