Socialdemokraterna Norrbotten har valt sina företrädare till uppdrag inom regionen

Under den gångna helgen hade Socialdemokraterna Norrbotten valkonferens i Haparanda och valde våra företrädare till olika uppdrag inom regionen.

Anders Öberg kommer att vara den som leder Socialdemokraternas arbete som oppositionsråd och med sig i styrelsen kommer han att ha Elisabeth Lindberg Piteå, Johannes Sundelin Gällivare, Ann-Sofie Isaksson Pajala och Lennart Åström Boden.

– En tuff, utmanande och otroligt viktig mandatperiod ligger framför oss. Nu har vi format laget som ska göra jobbet och bedriva en konstruktiv och framtidsinriktad oppositionspolitik och jag är glad över att få så kompetenta personer med mig på den resa vi nu startar, säger Anders Öberg, regionråd som från och med 1 januari 2019 övergår till att vara oppositionsråd.

Helena Öhlund från Älvsbyn valdes till första namn i den regionala utvecklingsnämnden tillsammans med Thomas Junkka Gällivare, Anita Gustavsson Piteå och Daniel Persson Boden.

Ordinarie ledamöter regionstyrelsen

  1. Anders Öberg, Luleå
  2. Elisabet Lindberg, Piteå
  3. Johannes Sundelin, Gällivare
  4. Ann-Sofie Isaksson, Pajala
  5. Lennart Åström, Boden

Ersättare Regionstyrelsen

  1. Camilla Mattila, Övertorneå
  2. Jan Sydberg, Kiruna
  3. Farida Jamshidi, Luleå
  4. Thor Viklund, Älvsbyn
  5. Carina Strömbäck, Kalix

Ordinarie ledamöter regionala utvecklingsnämnden

  1. Helena Öhlund, Älvsbyn
  2. Thomas Junkka, Gällivare
  3. Anita Gustavsson, Piteå
  4. Daniel Persson, Boden

Ersättare regionala utvecklingsnämnden

  1. Lennart Thörnlund, Luleå
  2. Bente Moen Åkerholm, Övertorneå
  3. Nils Harnesk, Luleå
  4. Ann-Kristin Nilsson, Kiruna

Regionens revisorer

Marita Björkman Forsman, Piteå

Regionfullmäktiges presidium

Sven Holmqvist, Jokkmokk

Ledamöter uppdragsberedningen

  1. Anna-Carin Aaro, Boden
  2. Bengt Westman, Haparanda
  3. Birgitta Silelöf, Jokkmokk
  4. Erik Söderlund, Kalix

Ersättare uppdragberedningen

  1. Patrik Åman, Arvidsjaur
  2. Emme-Lie Spegel, Luleå
  3. Mashalla Mawlod, Boden
  4. Eivor Olofsson, Haparanda

Ledamöter sjukvårdsberedningen

  1. Maria Sjöberg, Luleå
  2. Lennart Holm, Överkalix
  3. Maivor Johansson, Kiruna
  4. Roland Nirlén, Gällivare

Ersättare sjukvårdsberedningen

  1. Anders Burman, Arjeplog
  2. Eivy Bolmdahl, Boden
  3. Peter Sköld, Luleå
  4. Ida Johansson, Piteå

Ledamöter patientnämnden

  1. Maud Lundbäck, Kalix
  2. Benny Edlund, Piteå
  3. Ia Uvberg, Luleå

Ersättare patientnämnden

  1. Inger Karlsson, Pajala
  2. Christer Lindström, Piteå
  3. Gerd Siverhall, Gällivare

För mer information:

Anders Öberg, regionråd
070-609 35 63

facebook Twitter Email